wtorek, 21 kwietnia 2015

Panele fotowoltaiczne

W obecnych czasach doświadczamy znacznego zanieczyszczenia powietrza. Na 100 procent przyczyniają się do tego spaliny pochodzące z samochodów. W chwili obecnej duży nacisk kładzie się na ekologię, jednak wielu z obecnych zanieczyszczeń nie jesteśmy w stanie uniknąć.

Aby polepszyć kondycje mojej planety, polecam obsługiwać energię odnawialną. Jednym z przykładów energii odnawialnej jest energia pochodząca ze słońca. Słońce jest źródłem nieskończonej ilości energii, która w przeciwieństwie do ropy albo gazu nie ulegnie wyczerpaniu. Z tego powodu kilka lat temu uczeni stworzyli pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, którego działanie opierało się na pobieraniu energii słonecznej i kolejno przeróbek w energię elektryczną. Na tej zasadzie działają panele fotowoltaiczne. Możemy je zauważyć w wielu przypadkach na wielu dachach domów. Dzięki odpowiedniej budowie pobierają energię słoneczną, konwertują ją i tym samym możemy zredukować nasze koszta przykładowo ogrzewania wody w domu.

Aktualnie fotowoltaika jest prężnie rozwijającą się dziedziną. Możemy wyróżnić cztery generacje ogniw fotowoltaicznych (pospolicie nazywanych ogniwami słonecznymi). Pierwszą generację stanowią ogniwa oparte na krzemie, możemy wyróżnić ogniwa monokrystaliczne oraz dodatkowo polikrystaliczne. Druga generacja to ogniwa cienkowarstwowe, z kolei do trzeciej generacji należą ogniwa fotoelektrochemiczne, gdzie możemy wyróżnić ogniwa organiczne, polimerowe lub barwnikowe. Finalną generację stanowią ogniwa działające w oparciu o nanocząstki będące kropkami kwantowymi. Więcej informacji można odnaleźć na stronie energiasloneczna.info.

Więcej: fotowoltaika.

0 komentarze:

Prześlij komentarz